Patriotyczne spotkanie

„Pod barwami biało-czerwonymi”

PATRIOTYCZNE SPOTKANIE

Dnia 15.11.2018r. dzieci ze świetlicy oddziału przedszkolnego odwiedziły zaprzyjaźnione Przedszkole Samorządowe nr 20 w Białymstoku. Celem naszym było wspólne świętowanie 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą, talentem, twórczymi umiejętnościami organizatorskimi, aktorskimi pomagając w przeprowadzeniu quizu narodowego pt. „1∞-Nieskończenie Niepodległa”, w którym wcześniej same brały udział w naszej szkole. Czuliśmy szczególną więź narodową, kiedy to dzieliliśmy się wiedzą o naszym kraju, pomagaliśmy sobie w udzielaniu odpowiedzi na różne pytania, podczas wspólnego wykonania hymnu narodowego, dialogowego recytowania wiersza pt. „Katechizm polskiego dziecka”.

Było to udane patriotyczne spotkanie, które doskonale integrowało społeczność przedszkolną obu placówek „pod barwami biało-czerwonymi”.

Jolanta Bielawska, Nina Żdanuk

Drogiej jubilatce

DROGIEJ JUBILATCE

Dużo różnorodnych przedsięwzięć patriotycznych działo się w naszej szkole

w związku z chwalebną 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Także dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcami i rodzicami włączyły się w te uroczyste obchody. Wspólnie z rodzicami wykonały rodzinne prezenciki z zapisanymi postanowieniami, co jako dzieci i jednocześnie Polacy mogą podarować od siebie swojej Najdroższej Wolnej 100-letniej Jubilatce. W szkole angażowały się w różnorodne zajęcia werbalne, muzyczne, plastyczne poświęcone tematyce patriotycznej. Efektem pracy dzieci, rodziców i wychowawców jest m.in. KĄCIK PATRIOTYCZNY w klasie i wystawa pt. „MATKA OJCZYZNA” na korytarzu szkolnym.

Czytaj więcej: Drogiej jubilatce

Jesień 2018

Jesień w oddziale przedszkolnym

Jesień to piękna wielobarwna pora roku, zwłaszcza „Złota Polska Jesień”. Dzieci z oddziału przedszkolnego dostrzegały jej urok. Niejednokrotnie bawiły się kolorowymi liśćmi czy to na boisku szkolnym, czy też podczas spacerów. Różnokolorowe liście i inne dary jesieni natchnęły zerówkowiczów do stworzenia wielu niepowtarzalnych prac plastycznych zarówno podczas zajęć z wychowawcą, jak również w czasie zajęć świetlicowych. Chłopcy zbudowali nawet zamek dla Pani Jesieni. Wielka szkoda, że tych kolorowych liści jest już coraz mniej. Niestety, za niedługo nastanie ponura słotna jesień.

Opracowała: Nina Żdanuk, Jolanta Bielawska

Kącik emocji

W sali oddziału przedszkolnego znajduje się nietypowe miejsce - KĄCIK EMOCJI.  Jest to kącik, w którym dziecko może wyrazić emocje trudne, głównie złość. Jest on wyposażony w rekwizyty, które pomogą ją wyładować w sposób nieszkodliwy dla innych dzieci i otoczenia: kartki do podarcia, poduszkę do uderzania (dziwne? zawsze lepiej uderzyć w poduszkę niż w drugą osobę), folię bąbelkową do wyciskania, misia do przytulania, kostkę do układania. Dzieci nadały nazwy wszystkim rekwizytom znajdującym się w tym kąciku, np. „szczypawka”, „bąbelkowiec”, „Tuliś”, „śmieciarka”. Jest to też miejsce, w którym dziecko usiądzie spokojnie i zastanowi się nad swoim zachowaniem, np. kiedy przeszkadza na zajęciach.

Jolanta Bielawska, Nina Żdanuk

Witaminkowy tydzień

WITAMINKOWY TYDZIEŃ 2018

„Witaminkowy tydzień” w świetlicy oddziału przedszkolnego doskonale wkomponował się w słoneczną, kolorową, październikową jesień. W tych dniach dzieci uczestniczyły w różnorodnych zajęciach z wykorzystaniem owoców i warzyw. Podczas różnorodnych zabaw rozwijały wszystkie rodzaje twórczej aktywności: werbalną, muzyczną, plastyczną i ruchową. Uwieńczeniem w/w zajęć było wspólne wykonanie owocowej sałatki. Przedszkolaki pamiętały o zasadach higieny, bezpieczeństwa i savoir-vivre’u przy stole, świetnie sobie radziły, wspaniale współpracowały ze sobą, nikt nie siedział bezczynnie. Doceniły też walory smakowe i odżywcze „witaminkowego posiłku”. Zajęcia tego typu rozwijają kreatywność, samodzielność i zaradność uczniów, propagują zdrowy styl życia.

Wspaniale było obserwować dzieci tego tygodnia. Można było dostrzec elementy przyjaźni, integracji, kultury na miarę prawdziwego dżentelmena i damy, wzajemnej pomocy, życzliwości, po prostu zwykłej radości z bycia ze sobą. I o to właśnie chodziło.

Jolanta Bielawska

Wielkanoc 2018

Wielkanoc – potężna dawka radości i nadziei

Wielkanoc to świętowanie najpiękniejszej historii miłości we Wszechświecie.

Dzieciom trudno pojąć głębię Wielkiej Nocy, ale warto przybliżyć im znaczenie wielkanocnych symboli. Każdy z nich - jajko, baranek, zajączek, kurczaczek, ma potężną dawkę radości, optymizmu i nadziei.

Dzieci z oddziału przedszkolnego kilka dni przed zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi poznawały ich tradycje, opowiadały o zwyczajach świątecznych w ich domach. Siały owies, rzeżuchę, wykonywały też ozdobne jajeczka, zajączki, kurczaczki, baranki przy pomocy różnych technik plastycznych.

Przygotowały również występ pt. „Wielkanocna radość”, który zaprezentowały uczniom naszej szkoły oraz dzieciom w Przedszkolu Samorządowym nr 20.

Święta Zmartwychwstania Pańskiego są bogate w swoiste obrzędy i symbole, w które warto wprowadzać dzieci. Pamiętajmy też o prawdziwej istocie tych świąt – Miłości.

opracowała: Jolanta Bielawska, Karolina Adamska