8 BTCD podsumowanie

PODSUMOWANIE 8 BIAŁOSTOCKIEGO TYGODNIA CZYTANIA DZIECIOM

Już po raz ósmy nasza szkolna biblioteka aktywnie włączyła się do projektu czytelniczego.                                                                                                                 * Eksperymentalnie zainicjowane zostało czytanie bostońskie. Nauczyciele codziennie czytali swoim podopiecznym wybrane książki.

* 4 czerwca przedstawiciele klasy   5 a wzięli udział w uroczystej inauguracji 8 Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

* Wyłoniona w etapie szkolnym drużyna w składzie Amelia Opolska i Karolina Aleksiejczuk z III a oraz Maciej Zalesko z III b zmierzyła się w turnieju organizowanym przez SP 34„Czy znasz baśnie H. Ch. Andersena?” zajmując III miejsce.

* Najbardziej spektakularne było zakończenie projektu 7 czerwca. Tego dnia cała niemal społeczność szkolna zamanifestowała ważność czytania biorąc udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Najmłodsi uczniowie wzięli udział w czytelniczo-literackiej grze terenowej prowadzonej przez ósmoklasistów. Były książkowe puzzle, „kot w worku”, bajkowa loteria i teatrzyk kamishibai. Zerówkowiczom i kl. 1 b pani Jolanta Bakier z CEN czytała fragmenty książki „Znam taki kraj, którego ty nie znasz”

To było wspaniałe święto czytania! Dziękujemy wszystkim nauczycielom za owocną współpracę.

Urszula Korol-Nepelska i Iwona Kulasza

Pasowanie na czytelnika 2019

Pasowanie na czytelnika

21 lutego uczniowie klas pierwszych zostali pasowani na czytelników biblioteki. Choć pierwszaki korzystają z zasobów biblioteki od września, dzisiaj stały się pełnoprawnymi jej użytkownikami. „Moliki książkowe” z Koła Przyjaciół Biblioteki przygotowały dla nich specjalne zajęcia z licznymi atrakcjami. Przedstawienie, piosenki i zagadki zapewniły dobrą zabawę. Z naszej oferty skorzystali również uczniowie klasy drugiej, dla których inscenizacja była doskonałym uzupełnieniem wczorajszego bloku tematycznego związanego z biblioteką.

U. Korol-Nepelska, I. Kulasza

Dzień kota

Dzień Kota w bibliotece

17 lutego przypada Światowy Dzień Kota. Biblioteka szkolna wraz z SU postanowiły wspólnie uczcić to święto. Z tej okazji powstała wystawa kocich lektur oraz odbyły się zajęcia biblioteczne. Dzieci z klas młodszych obejrzały prezentację przygotowaną przez starszych kolegów, z której dowiedziały się wielu ciekawostek o czworonożnych indywidualistach. Były zagadki tematyczne i nauka rysowania kota.

Legenda o Skarbniku

Legenda o Skarbniku” - zajęcia czytelnicze

W dniu dzisiejszym (6.12.2018r.) naszą szkołę odwiedziła p. Lucyna Lenart z SP 4. Dzieci z klasy III b i II a uczestniczyły w zajęciach czytelniczych pt. „Legenda o Skarbniku”.

Z zainteresowaniem wysłuchały opowieści przedstawionej za pomocą teatrzyku kamishibai. Poznały, dziś już trochę zapomniany, świat Śląska, kopalni, węgla i górników, którzy 4 grudnia mieli swoje święto, „Barbórkę”.

Spotkanie z Agnieszką Frączek

Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek

9 edycja projektu „Podlaskie Spotkania z Pisarzami” już na finiszu. 15 listopada odbyło się ostatnie z cyklu spotkanie autorskie. Znana autorka zabawnych utworów dla dzieci, jednocześnie językoznawca, adiunkt w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Agnieszka Frączek, była gościem w naszej szkole. Ponad 160 uczniów z klas I – III szkół podstawowych nr: 20, 2, 4,16, 28 w Białymstoku wysłuchało czytanych wierszy oraz opowieści o inspiracjach w tworzeniu literatury dla dzieci. Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze. Tradycyjnie był czas na pytania od publiczności i autografy. Klaudia Dolińska i Maja Dworakowska z III b w imieniu wszystkich dzieci podziękowały pisarce jej wierszem.

Dziękujemy p. Marzannie Sieniawskiej za pomoc w przygotowaniu dekoracji, uczennicom

z klasy VI b i VIII a zaangażowanym w obsługę gości oraz uczniom z III A PG odpowiedzialnym za nagłośnienie.

Organizatorzy: U. Korol – Nepelska, I. Kulasza

Urszula Korol-Nepelska i Iwona Kulasza

wszystkich uczniów klas I-III SP na spotkanie autorskie

z Agnieszką Frączek,

które odędzie się w ramach projektu „Podlaskie Spotkania z Pisarzami”

15 listopada ( czwartek ) o godz. 10.45 na sali gimnastycznej.

* Przed spotkaniem będzie można nabyć książki w cenie 16 – 22 zł.

* Autografy tylko na książkach lub specjalnie przygotowanych kartkach.

Koordynatorzy: Urszula Korol-Nepelska, Iwona Kulasza

Biblioteka dla Niepodległej

Już w październiku biblioteka szkolna aktywnie włączyła się w szkolne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na holu I piętra zaprezentowana została wystawa

„Oni przynieśli nam wolność” przybliżająca sylwetki wielkich Polaków zasłużonych w walce

o niezależną ojczyznę.

Odbyły się też spotkania czytelnicze z uczniami klas 0 – III zapoznające najmłodszych

z postacią marszałka Józefa Piłsudskiego w oparciu o książkę Wojciecha Widłaka pt. „Komendant wolnej Polski”. Wykorzystując teatrzyk Kamishibai przygotowałyśmy oprawę graficzną do czytanego tekstu, co było doskonałym punktem wyjścia do rozmów z dziećmi o trudnej historii Polski i wadze patriotyzmu.

Mamy nadzieję, że zdobyte w bibliotece informacje będą ważną bazą do świadomego uczestnictwa w obchodach Dnia Niepodległości.

Urszula Korol-Nepelska, Iwona Kulasza

Spotkanie z Barbarą Mikulską

9 października 2018 r. uczniowie biorący udział w bibliotecznym projekcie czytelniczym mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Barbarą Mikulską w Centrum Edukacji Nauczycieli. Pisarka w bardzo zajmujący sposób opowiadała o swoich inspiracjach twórczych, życiu, miłości do zwierząt. Towarzyszyła jej Joanna Czarkowska, przedstawicielka Wydawnictwa Alegoria.

20181009 104710

Czytaj więcej: Spotkanie z Barbarą Mikulską