Pobyt w Anglii

W dniach 9.04 - 13.04 nauczyciel naszej szkoły pan Gracjan Konstantynowicz uczestniczył w kursie języka angielskiego w Oxford School of English w ramach Międzynarodowego Projektu Erasmus +. Po wcześniejszych wyjazdach nauczycieli na Maltę i do Niemiec tym razem państwem do realizacji projektu była Wlk. Brytania. Miasto, gdzie miał odbyć się kurs, wybierał sam uczestnik. Ciekawych miejsc na Wyspach Brytyjskich nie brakuje, ale te związane z nauką wskazały wybór miasta Oxford – kolebki edukacji, collegów i słynnego uniwersytetu. Za pomocą internetu wraz z koordynatorem panią Małgorzata Popko została wybrana najlepsza z możliwych szkoła językowa. Znajdująca się w centrum miasta wśród wielu muzeów i innych zabytków.

Pierwsza wizyta w szkole przebiegała nieco inaczej niż w Polsce (polska gościnność). Poznanie grupy, sprawy formalne, testy dopasowujące poziom nauczania, przekazanie podręczników i dokumentacji pozwalającej swobodne spędzanie czasu w Oxfordzie (mapy, regulaminy, przewodniki, itp.)…. I do pracy!!! Plan na tydzień pracy to 3x75 dziennie, każda lekcja z innym wykładowcą. Jenny, Tim i Stefan - syn polskie żołnierza i angielki. Po południu czas wolny na zwiedzanie miasta. Praca w grupie międzynarodowej przebiegała we wspaniałej atmosferze ogólnego niezrozumieniaJ. Obywatele Tajlandii, Japonii, Turcji, Francji i Arabii Saudyjskiej tworzyli grupę poziomu A1. Każdy z różnymi potrzebami w czasie swojej przygody z „Angielskim”. Przyszły lekarz, pracownik lotniska w Tokjo, czy wf-men na kursie tygodniowym. Czas wolny pozwolił na zwiedzenie muzeów i miejsc znanych szerszej telewizyjnej publiczności. Muzeum historii naturalnej zawierające eksponaty z całego świata, zbierane i zwożone z terenów całego Brytyjskiego Królestwa od setek lat budziło zachwyt nie do opisania. Szkoła Harrego Pottera na żywo oddawała nieco inne wrażenie wskazując na ducha historii i nieco magii… Stare kościoły i budynki Uniwersytetu Oxfordzkiego oddawały klimat miejsca rozwoju edukacji i religii czasów Henryka VIII. I Tamiza – ta słynna z Londynu, niczym Wisła z Ustronia. Do tego wszystkiego nowoczesne galerie handlowe z tą najstarszą prawie 300-letnią.

Każdy dzień był taki sam, choć trochę inny. Rano English Breakfest w towarzystwie Królowej Elżbiety;) szkoła, lunch w brytyjskim pubie i zwiedzanie miasta. Tygodniowy pobyt zakończył test podsumowujący okres nauczania. Wspólne zdjęcia z kadrą, przekazanie pamiątek z naszego regionu, ostatnie zakupy do Polski i powrót. Wszędzie dobrze, ale …Oxford warto zobaczyć!!!