Szlakiem Rękodzieła

Szlakiem rękodzieła ludowego

23 maja dzieci z klas pierwszych udały się w podróż naszych pradziadków i ich codziennej pracy. Wszystkie dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały pracownie rzemieślników i ich pokazy. Naszą przygodę z tradycyjnym rzemiosłem zaczęliśmy od zwiedzania pracowni kowala w Czarnej Wsi Kościelnej. Obejrzeliśmy wyposażenie kuźni, przedmioty użytkowe i ozdoby wykute z metalu. Pan Mieczysław Hulewicz zademonstrował nam swoją pracę i już wiemy, dlaczego mówi się „kuj żelazo póki gorące”. Kolejnym punktem wycieczki była pracownia garncarska pana J. Kudrewicza. Zobaczyliśmy jak na kole garncarskim powstają różnorodne naczynia: dzbanki, misy, wazony. Następnie wyruszyliśmy do wsi Zamczysk specjalizującej się w wyrobach drewnianych łyżek i naczyń kuchennych. Ostatnim punktem naszej wycieczki była Wasilówka, w której mieści się pracownia tkactwa dwuosnowego. Obejrzeliśmy dawne krosna i uczestniczyliśmy w procesie tkania dywanu. W każdej zwiedzanej pracowni dokonaliśmy drobnych zakupów przywożąc naszym bliskim pamiątki z wycieczki: wazoniki, gliniane ptaszki, podkowy na szczęście, serwetki i tkane zakładki do książek.

Opracowała J. Jemielianiuk