Lekcja ornitologiczna

LEKCJA ORNITOLOGICZNA W 1 PG

Uczniowie klasy 1 PG uczestniczyli w nietypowej lekcji – edukacji o ptakach, a dokładniej o sowach.

Pan Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków przybliżył uczniom podstawowe informacje o sowach: ich występowanie, wygląd czy sposób zachowania. Prelegent przekazał wiele ciekawostek na temat tych niezwykłych, skrytych i wciąż mało poznanych ptaków. Szczególną uwagę zwrócił na te sowy, które można spotkać na obszarze Podlasia: włochatkę, sóweczkę i puchacza oraz na sowy przebywające w pobliżu zabudowań, takie jak płomykówkę. Interesujące i budzące wiele emocji okazały się zwłaszcza odgłosy wydawane przez te ptaki, które nie zawsze maja wiele wspólnego z tzw. „pohukiwaniem” i czasem mogą spowodować gęsią skórkę.

Sowa to symbol mądrości od czasów starożytnej Grecji. Duża głowa, oczy zwrócone do przodu oraz szlara stwarzają wrażenie „twarzy”. Przypomina to wizerunek ludzkiego, „mądrego” oblicza. Pan Zbyryt jednak rozwiał ten mit, a prawda jest taka, że sowy nie wyróżniają się jakąś szczególną inteligencją czy zręcznością spośród innych ptaków.

Lekcja bardzo się uczniom podobała i na pewno stała się pierwszym z kolejnych spotkań czy wyjść ornitologicznych.

20160413 123540