Religijno - kulturowe dziedzictwo Podlasia

Poznajemy religijno – kulturowe dziedzictwo Podlasia.

W ramach XXXIII Dnia Kultury Chrześcijańskiej młodzież gimnazjalna z naszej szkoły, wspólnie z katechetkami p. I. Andruszkiewicz i p. Haliną Szymaniuk podjęła inicjatywę bliższego poznania religijno – kulturowego dziedzictwa Podlasia.

Dnia 13 października klasa III udała się do rzymskokatolickiej katedry pw. Najświętszej Marii Panny w Białymstoku. Dzieci przyswoiły historię świątyni, poznały jej wystrój i znaczenie w Archidiecezji Białostockiej.

20 października grupa gimnazjalna klas II i III udała się do cerkwi św. Pantelejmona w Zaściankach. Młodzież zapoznała się nie tylko z historią tej parafii, lecz więcej – z bogatą tradycją Prawosławia, wyrażoną w architekturze świątyni, ikonografii a także hymnografii. Opowiadaniom duchownego o Prawosławiu towarzyszyła w tle muzyka cerkiewna.

Spotkania w świątyniach obu tradycji miały charakter poznawczy oraz odkrywczy: dostrzec nade wszystko, co nas łączy.