Lekcja przyrody

Niecodzienna lekcja przyrody

Dnia 5 grudnia 2013 r. uczniowie uczęszczający na Koło Przyjaciół Zwierząt i Koło Przyrodnicze w naszej szkole uczestniczyli w wyjątkowo ciekawych zajęciach przyrodniczych.

Wraz ze swoimi opiekunami: Jolantą Bielawską i Joanną Jemielianiuk zwiedzali wystawę i muzeum przyrodnicze Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego przy ul. Świerkowej w Białymstoku.

Wystawa prezentowała środowisko przyrodnicze północno-wschodniej Polski:

świat ptaków i ssaków Puszczy Knyszyńskiej i Augustowskiej, bagien biebrzańskich, rozlewisk nadnarwiańskich. Przewodnik bardzo bogato, wyczerpująco, w wyjątkowo przystępnej formie uczniom klas młodszych opowiadał o ssakach łownych i chronionych (na podstawie 2 kolekcji eksponatów dermoplastycznych). Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały i słuchały opowieści o zwierzętach prezentowanych w ich naturalnych rozmiarach. Zachwycały się bogactwem barw, różnorodnych ciekawostek z życia zwierząt,, ogromną ich liczbą (np. ponad 180 gatunków ptaków). Przewodnik nie tylko opowiadał o zwierzętach, ale również zachęcał dzieci do wypowiedzi związanych z wystawą. Uczniowie wskazywali różnice między ogromnym łosiem, a jeleniem lub kawką, wroną krukiem czy gawronem.

Określali też zawód dzięcioła – lekarz drzew, sójki – strażnik lasu. Dzieci zaskoczyły też nietypowe nazwy niektórych ptaków lub różniące się zasadami ortografii od tych poznanych w szkole, np. latający kszyk, jerzyk ; był też ptak kopciuszek, nurogęś, kureczka nakrapiana czy mysikrólik oraz drozd i droździk.

Uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się zwierzętom, które w naturze nie tak łatwo jest spotkać, np. bobry, wilki, borsuki, dziki, wydry i wiele, wiele innych. Wszystkich zaskoczyły słowa przewodnika, że orła bielika można spotkać w rejonie naszego miejsca zamieszkania – stawy w Dojlidach.

Oprócz wspomnianych wyżej prezentacji eksponatów zwierząt, zwiedziliśmy również sąsiadujące wystawy minerałów, skał; wystawę pt. „Historia życia na Ziemi (skamieniałości roślinne i zwierzęce z różnych okresów geologicznych); kolekcje plansz graficznych roślin chronionych i charakterystycznych Podlasia.

Myślimy, ze były to wyjątkowe, ciekawe zajęcia przyrodnicze, dzięki którym uczniowie wzbogacili swoją wiedzę, bardzo dużo zapamiętali i jeszcze bardziej zainteresowali się światem przyrody.

Przez całą powrotną drogę dzieci dzieliły się swoimi wrażeniami, zamierzały też zachęcić swoich kolegów, swoje rodziny do obejrzenia tej niecodziennej wystawy. Bo warto, naprawdę warto.

opracowały: Jolanta Bielawska i Joanna Jemielianiuk

Zdjęcia z zajęć