Pszczeli dar

pszczelidar

Pszczeli dar

W maju można zaobserwować i podsłuchać w  przyrodzie bogactwo różnorodnych, brzęczących owadów.

Uczestników Koła Przyjaciół Zwierząt zainteresowały przede wszystkim trzmiele, szerszenie, osy oraz pszczoły. Uczniowie przygotowali dużo ciekawostek o życiu tych interesujących owadów. Jedne z zajęć poświeciliśmy osobno pszczelej rodzinie. Wszyscy, po zapoznaniu się ze zwyczajami tych owadów, zgodzili się z powiedzeniem „pracowity jak pszczoła”. One prawie nie odpoczywają, ciężko pracują na byt swojej rodziny, są opiekuńcze, mądre, pożyteczne. W pszczelim roju, każda ma jakąś rolę; są mamki, opiekunki, sprzątaczki, budownicze, stróże, wartowniczki, zbieraczki pożywienia, wietrzące pomieszczenie, tancerki, kwatermistrze.

Dla nas dużą wartość stanowi miód – pszczeli dar. Jest to w 100% naturalny produkt wytwarzany przez te owady, niezawierający żadnych konserwantów czy barwników. Poza tym posiada właściwości lecznicze, niezrównane walory smakowe i może być spożywany na wiele sposobów i w różnej postaci.

Dzieciom z Koła Przyjaciół Zwierząt najbardziej chyba podobał się ostatni etap zajęć, tzn. degustacja miodu.  Uczniowie smarowali nim bułeczki, herbatniki, maczali w nim i oblizywali wafle, chrupki kukurydziane, pili letnią wodę z dodatkiem tego „słodkiego nektaru”. Poczynania uczestników koła podejrzały dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły i te również podczas tzw. „świetlicowych zajęć klasy O” zajadały się miodem; poznały nie tylko jego walory smakowe, ale również lecznicze. Zainteresowały się przy okazji życiem twórców tego słodkiego daru.

Podczas tego typu zajęć uczniowie nie tylko poznają fascynujący świat przyrody, ale także kształtują pewne nawyki żywieniowe, poznają wartość naturalnych, zdrowych produktów.

opracowała: Jolanta Bielawska