Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przedmedyczna

Dzieci z oddziału przedszkolnego, uczęszczające do tzw. „świetlicy zerówkowej”, na jednych z majowych zajęć uczyły się wraz z wychowawcą udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Sposób przekazania niezbędnych informacji nauczyciel starał się dostosować do ich możliwości rozwojowych. Wszelki przekaz teoretyczny był oczywiście połączony z czynnościami praktycznymi; dzieci odgrywały scenki tematyczne, wykorzystywały fantom i w ten sposób omówiliśmy w przystępny dla nich sposób „łańcuch przeżycia”. Dzieci zapamiętały numery alarmowe, zasady bezpieczeństwa, fachowe wezwanie pomocy, ćwiczyły pozycję boczną ustaloną, oddechy ratownicze i uciśnięcia klatki piersiowej na manekinie, itd. Dzieci doskonale sobie radziły z większością czynności, niektóre sprawiały im trochę problemu (ale to jest zrozumiałe na ich wiek).

Myślę, że były to takie zajęcia przedwstępne do tych, jakie w starszych klasach będą realizowane w naszej szkole.

Zdjęcia z zajęć

opracowała: Jolanta Bielawska