ZOO

WYPRAWA DO ZOO

Dnia 22 maja dzieci z koła przyrodniczego i koła miłośników zwierząt pod przewodnictwem opiekunów: pani J.Jemielianiuk i pani J. Bielawskiej wzięły udział w wycieczce do białostockiego ZOO.

Przed wyjazdem na wycieczkę, dzieci poznały zasady, które każdy powinien respektować, kiedy udaje się do ZOO. Dowiedziały się, że nie wolno podchodzić za blisko kraty, nie wolno wkładać rąk między kraty, absolutnie zakazane jest karmienie i głaskanie zwierząt. Także krzyki oraz głośne śmianie się czy nawoływanie zwierząt było niedozwolone. Bogatsze o tę wiedzę, dzieci ochoczo wyruszyły, ciekawe bardzo, jakie zwierzęta zobaczą w zoo. Większość mieszkańców ogrodu to stworzenia parzystokopytne, jak: muflon, konik polski, kuc szetlandzki, osły, daniele jelenie, sarny i kozy. Egzotyczne lamy przystosowały się do podlaskiego klimatu i na dobre zadomowiły się w Polsce.
Na uwagę zasługuje zwierzę będące symbolem Podlasia, czyli żubr. Niedźwiedzie brunatne, dziki, jenoty, lisy, a nawet nieczęsto spotykane rysie, znakomicie czują się w Białymstoku.
Miłośnicy ptaków mogą spędzić cały dzień w ogrodzie. Drapieżne puchacze, myszołowy i puszczy wywrą na nich ogromne wrażenie. Bażanty łowne, złote i srebrne wyglądają niezwykle atrakcyjnie. Kaczki, gęsi i łabędzie pływają w stawie. W Zoo nie zabrakło bocianów białych. Ptaki te zasiedliły Podlasie do tego stopnia, ze w niektórych wioskach mieszka więcej bocianów niż ludzi.

Pobyt w ogrodzie zoologicznym dostarczył dzieciom wiele nowych wrażeń i radości, był dla nich wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu.

Zdjęcia z wyprawy

Opracowały: J.Jemielianiuk, J. Bielawska