Sudety

Wyjazd w Sudety klas IVb, IIa i IIIa.

Dnia 15 maja wyruszyliśmy wreszcie na wyczekaną wycieczkę. Długa trasa, bo ponad 600 km, wcale nas nie zmęczyła! Naszym pierwszym celem była twierdza w Srebrnej Górze – najwyżej położony taki obiekt w Europie. Już sam podjazd dostarczył pięknych widoków. W twierdzy przywitał nas przewodnik w żołnierskim stroju. Zwiedzanie obiektu zakończyło się wystrzałem armatnim, a my ruszyliśmy dalej – do Twierdzy Kłodzko. Tam z kolei obejrzeliśmy podziemia, przeciskając się przez ciemne i wąskie korytarze – prawdziwe labirynty.

Dzień drugi to piesza wycieczka na Górę Krzyżową, następnie czekała na nas Kopalnia Złota w Złotym Stoku – naszej bazie. Spędziliśmy tam prawie 5 godzin, zwiedzając podziemia kopalni, sztolnię ochrową, muzeum minerałów i średniowieczny park maszynowy. Największą atrakcją był jednak przejazd podziemną kolejką – prawdziwa frajda! Wieczorem czekało na nas ognisko z kiełbaskami, gry w piłkę, ping-ponga…

Następnego dnia wyruszyliśmy autokarem w Góry Stołowe. Całą drogę padał deszcz, ale w chwili, gdy dotarliśmy na miejsce, pogoda niespodziewanie się poprawiła! Świetnie się bawiliśmy, przemierzając labirynty Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał. Po drodze obejrzeliśmy także Kaplicę Czaszek w Czermnej.

Ani się obejrzeliśmy, jak trzeba było wracać. Jednak czekała na nas jeszcze jedna atrakcja: Wrocław. Tu spędziliśmy miły czas w Zoo i Afrykarium, statkiem przepłynęliśmy na Ostrów Tumski, spacerowaliśmy starówką. Obejrzeliśmy panoramę Wrocławia rozciągającą się z Wieży Matematycznej. Po obiedzie wyruszyliśmy do Białegostoku pełni wrażeń i w doskonałych humorach, po drodze już planując kolejny wyjazd za rok.

E. Akacka, K. Henkiel, M. Popko